15°C آفتابی
اوقات شرعی
 • پنج شنبه،26 مهر 1397
 • ورود
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 142
    کد: 145263
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
    مدیر کل دفتر نوسازی و تحول سازمانی شهرداری مشهد مقدس در مراسم افتتاحیه کانون ارزیابی و توسعه مدیران پایه شهرداری خبر داد:

    پایش تعهد، تخصص، تعامل و تعالی 100 مدیر پایه شهرداری در طرح ارزیابی مدیران / راه‌اندازی کانون توسعه منابع انسانی برای ایجاد تحول سازمانی

    کانون‌های ارزیابی به کانون‌های جذب، انتخاب و انتصاب و توسعه تقسیم‌بندی می‌شود که شهرداری مشهد کانون‌های توسعه منابع انسانی را انتخاب کرده تا به تحول سازمانی در مجموعه شهرداری منجر شود.
     پایش تعهد، تخصص، تعامل و تعالی 100 مدیر پایه شهرداری در طرح ارزیابی مدیران / راه‌اندازی کانون توسعه منابع انسانی برای ایجاد تحول سازمانی

    مدیر کل دفتر نوسازی و تحول سازمانی شهرداری مشهد مقدس گفت: در طرح ارزیابی مدیران به پایش تعهد، تخصص، تعامل و تعالی 100 مدیر پایه شهرداری می‌پردازیم.
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، هدی پیروی در مراسم افتتاحیه کانون ارزیابی و توسعه مدیران پایه شهرداری با تشکر از حضور اعضای شورای اسلامی شهر و معاونان و مدیران شهرداری که با حضور خود در این جلسه باعث ایجاد دلگرمی در مدیران پایه‌ای که در معرض ارزیابی و سنجش قرار می‌گیرند، بیان کرد: از بین تمام منابع هفت‌گانه‌ای که سازمان‌های ما از آن منتفع می‌شوند سرمایه انسانی به عنوان بی‌بدیل ترین و قابل سرمایه‌گذاری‌ترین گروه‌های سرمایه در اختیار سازمان قرار دارند و نه تنها خودشان تاثیرگذاری مستقیمی در رشد و ارتقاء و در نهایت بالا بردن رضایت شهروندان دارند علاوه بر آن بر استفاده بهینه از سایر منابع تاثیرگذار خواهند بود.
    وی ادامه داد: شرایط اجتماعی و اقتصادی حاکم بر شهرداری‌ها، اهمیت نگاه ویژه بر این گروه از سرمایه سازمان را دوچندان کرده زیرا این سرمایه انسانی است که می‌تواند کسری سایر منابع را جبران کرده و سطوح رضایت شهروندان را ارتقاء دهند.
    راه‌اندازی کانون ارزیابی و توسعه شهرداری برای ارزیابی شاخص‌های شایستگی نیروها
    پیروی خاطرنشان کرد: از گذشته بحث شایستگی‌ها را شامل مجموعه‌ای از دانش‌ها، مهارت، نگرش و ویژگی‌های شخصی افراد می‌دانیم که می‌توانند با استفاده از این ویژگی‌ها، در ارتقای سازمان و دستیابی به اهداف سازمان تاثیرگذار باشند.
    وی بیان کرد: آنچه ما امروز به‌دنبال آن بوده و به سمت کانون‌های ارزیابی و توسعه رفته‌ایم استفاده از ابزاهای مطمئن و باصرفه است تا با استفاده از روش‌های معتبر و پیشرفته ارزیابی شاخص‌های شایستگی نیروها را انجام دهیم.
    به‌دنبال یافتن علت کاهش شایستگی نیروی انسانی هستیم
    مدیر کل دفتر نوسازی و تحول سازمانی شهرداری مشهد مقدس افزود: کانون‌های ارزیابی و توسعه در پی پاسخ به دو سئوال ساده هستند اول اینکه برای فردی که قرار است عملکردی بالاتر از متوسط سازمانی خود ایفا کند باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد و آیا آن فرد این ویژگی‌ها را دارد یا نه؟
    پیروی ادامه داد: ماهیت وجودی کانون‌های ارزیابی و توسعه، پاسخ دادن به همین دو سئوال است. این کانون‌ها سبقه طولانی در کشورهای اروپایی و آمریکایی داشته و از دهه 1970 کار خود را در این کشورها آغاز کرده‌اند و به‌عنوان یک ابزار و مدل به‌دنبال جواب برای کاهش شایستگی‌های نیروهای انسانی بوده است.
    راه‌اندازی کانون توسعه منابع انسانی برای ایجاد تحول سازمانی در مدیریت شهری
    وی با اشاره به اینکه این کانون از سال 1384 در صنایع و بخش خصوصی و عمومی کشور کار خود را آغاز کرده است، تصریح کرد: اما عملا از سال 1395 این کانون‌ها به وسیله تصویب نامه شورای عالی اداری با عنوان دستورالعمل انتخاب، انتصاب و ارتقای مدیران و ابلاغ آن توسط رییس جمهور به همه دستگاه‌ها از جمله شهرداری‌ها فراگیر شده که در آن خواسته شده است تا سازمان‌ها بوسیله راه‌اندازی کانون‌های ارزیابی و توسعه، بطور نظام‌مند شایستگی‌ها را پایش نموده و امتیازدهی کرده و گواهی‌نامه‌های مربوطه را در پایگاه‌های اطلاع‌رسانی مربوطه ثبت نمایند.
    پیروی اذعان کرد: کانون‌های ارزیابی به کانون‌های جذب، انتخاب و انتصاب و توسعه تقسیم‌بندی می‌شود که شهرداری مشهد کانون‌های توسعه منابع انسانی را انتخاب کرده تا به تحول سازمانی در مجموعه شهرداری منجر شود.
    پایش تعهد، تخصص، تعامل و تعالی 100 مدیر پایه شهرداری در طرح ارزیابی مدیران
    وی گفت: شایستگی‌هایی که در این طرح مورد پایش قرار گرفته در 4 پوشه اصلی تعهد، تخصص، تعامل و تعالی طبقه‌بندی شده است و 10 شاخص عمده برای سنجش مدیران در نظر گرفته شده است. این کانون‌ها دارای 5 رکن اصلی هستند که ارزیابی شوندگان داوطلب مهم‌ترین این ارکان هستند که از میان آنها امروز 100 نفر مدیر پایه شهرداری در این مراسم و برای ارزیابی در این طرح حضور دارند.
    مدیر کل دفتر نوسازی و تحول سازمانی شهرداری مشهد مقدس افزود: ما در اجرای این طرح تاکنون 3 گام طراحی و تدوین شایستگی‌های مدیریتی، طراحی و تدوین ابزارهای اندازه‌گیری، انتخاب ارزیابان خبره و کارآزموده را پشت سر گذاشته‌ایم و امروز افتتاحیه اجرای کانون ارزیابی است. در انتها نیز گزارش‌های فردی تهیه می‌شود.
    انتخاب مدیران پایه برای اجرای مرحله اول کانون ارزیابی مدیران شهرداری
    پیروی خاطرنشان کرد: یکی از اهداف ما از این طرح، پایش و اندازه‌گیری است ولی به‌دنبال این هسیتم تا اقدام اصلاحی هم داشته باشیم و با استفاده از نتایج این ارزیابی، ارائه راهکارهایی برای ارتقای شایستگی‌های گروهی و فردی و همچنین قابلیت‌های تخصصی خواهیم داشت.
    وی ادامه داد: مدیران پایه که شامل معاونان مدیران، روسای گروه‌ها و ادارات ستاد، سازمان‌ها و مناطق می‌شوند بیشتر در جامعه هدف آموزش‌های مدیریتی قرار نمی‌گیرند و آموزش‌های تخصصی و عمومی برایشان اتفاق می‌افتد در صورتی که ما از آنها توقع اجرای کار سیاستگذاری و برنامه‌ریزی داریم به همین دلیل از مدیران پایه شروع کردیم چون شرایط سنی، جسمی و ذهنی مناسب‌تری برای ارزیابی داشته و در رنج سنی 30 تا 45 سال بوده و پایداری و ثبات در مجموعه داشته و قابلیت ارتقاء دارند.
    پیروی در پایان اظهار امیدواری کرد: با حمایت شهردار و شورای اسلامی شهر بتوانیم کانون ارزیابی را برای سایر مدیران پایه و در مرحله بعد مدیران میانی و ارشد نیز پیاده کنیم.
    پاسخ به سه سئوال برای اجرای طرح ارزیابی مدیران پایه شهرداری
    در ادامه این مراسم، کرمی، استاد دانشگاه فردوسی مشهد مقدس نیز گفت: در اجرای این طرح سه سئوال طرح می‌شود که چه چیزی باید توسعه پیدا کند؟ از کجا متوجه شویم نیاز به توسعه دارد؟ و اینکه چگونه توسعه دهیم؟.
    وی با اشاره به اینکه باید با این سوالات و پاسخ به آنها این پروژه را اجرایی کنیم، تصریح کرد: می‌خواهیم وارد ارزیابی شویم. برای این کار ابتدا آزمونی از داوطلبان گرفته می‌شود و در ادامه ابزارهای دیگری نیز مثل ابزار مصاحبه و بازی‌های مدیریتی برای این مهم وجود دارد.

    تعداد بازدید: 142
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر